8 faktów, które warto znać projektując oświetlenie łazienkowe do makijażu

Parafrazując słowa francuskiego malarza Andre Derain’a: istotą robienia makijażu jest oświetlenie łazienki*. Wydawałoby się, że projektowanie oświetlenia i makijaż to sztuki zupełnie ze sobą nie połączone, jednak dobrze zaprojektowane oświetlenie łazienki może mieć znaczący wpływ na podniesienie komfortu codziennej toalety. W drugą stronę – poznanie potrzeb kobiet dbających o perfekcyjny make-up, może znacząco ułatwić projektowanie oświetlenia łazienkowego. Z myślą o wszystkich Paniach oraz projektantach oświetlenia, zebraliśmy nasze doświadczenie dotyczące światła i skonfrontowaliśmy je z sygnalizowanymi potrzebami – zobaczcie do jakich wniosków doszliśmy.

1. Najlepsze oświetlenie do codziennego makijażu to światło dzienne

Makijaż najlepiej nakładać w warunkach oświetleniowych zbliżonych do tych, w których będzie on oglądany. Dlatego do nakładania makijażu dziennego najlepsze jest oświetlenie naturalne. Jest ono wysoko rozproszone i bardzo dobrze oddaje kolory oświetlanych obiektów. Dzięki temu jest największe prawdopodobieństwo, że po przejściu do innego pomieszczenia (i zmianie warunków oświetleniowych) makijaż zrobiony przy świetle dziennym wciąż pozostanie perfekcyjny. Czy to znaczy, że perfekcyjny make up jest niemożliwy jeżeli w naszej łazience nie ma okna, makijaż nakładamy kiedy jeszcze nie ma światła słonecznego lub jest go na tyle mało, że sztuczne oświetlenie łazienkowe jest niezbędne? Zdecydowanie nie – da się go zrobić, trzeba tylko wybrać odpowiednie oświetlenie do łazienki, lampy nad lustro i źródła światła.
2. Jak dobrze dobrać lampy łazienkowe nad lustro?

Przy oświetleniu do makijażu kluczową sprawą jest odpowiednie oświetlenie lustra. Lampy łazienkowe nad lustro powinny stanowić oświetlenie dopełniające oświetlenie sufitowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem są oprawy oświetleniowe rozmieszczone po bokach oraz (lub) nad lustrem. Taki układ spowoduje, że cienie od oświetlenia ogólnego zostaną zminimalizowane, a twarz będzie dobrze doświetlona. Ponieważ lampy przy lustrze znajdują się w przysłowiowym zasięgu ręki warto zadbać o to, żeby miały niską temperaturę pracy. Ważny jest również odpowiedni dobór mocy opraw. Od jednej mocnej lampy lepszym rozwiązaniem jest kilka słabszych punktów świetlnych. Pojedyncze lampy o dużej mocy spowodują mocniejsze oślepienie niż światło padające z wielu źródeł światła o niższych mocach. Nie przypadkiem w charakteryzatorniach lustra do makijażu oświetla się wieloma żarówkami o słabszej mocy. Dobór mocy i źródła światła to wciąż nie wszystko – ważne są też same oprawy oświetleniowe. Pierwsze pytanie to czy lepiej wybrać światło skupione czy rozproszone?


3. Sztuczne oświetlenie do łazienki powinno być rozproszone

Im bardziej skupione światło, tym mocniejsze i bardziej gęste cienie rzucają oświetlane przez nie obiekty. Mocno zarysowane cienie pod oczami i pod nosem mogą spowodować nierównomierne rozprowadzenie kosmetyków, dlatego projektując oświetlenie do makijażu warto zadbać o wysokie rozproszenie światła w pomieszczeniu. Najlepsze będą oprawy oświetleniowe z mlecznymi kloszami lub przesłonami, które poprawią rozproszenie światła emitowanego przez lampy. Podobną rolę mogą spełnić jasne abażury. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są stosunkowo nowe rozwiązania z wykorzystaniem technologii OLED. Panele OLED świecą całą powierzchnią a nie pojedynczymi diodami, dzięki czemu ich światło jest bardzo miękkie i nie rzuca cieni. Oświetlenie całej twarzy znacząco ułatwi operowanie pędzlem z pudrem i eyelinerem. Jednak dobre doświetlenie kształtów to jeszcze nie wszystko, równie ważna jest

temperatura barwowa

w której nakładamy makijaż. W końcu żadna kobieta nie chciałaby, żeby róż z powodu złego światła stał się bronzerem lub odwrotnie…


4. Zimno czy ciepło? Temperatura barwowa a oświetlenie łazienki

Temperatura barwowa determinuje wrażenie barwy światła emitowanego przez źródła światła. Jakie ma to znaczenie dla makijażu i oświetlenia łazienkowego? Jak już wspominaliśmy, najlepszym światłem do makijażu jest światło naturalne, które ma dość wysoką temperaturę barwową. W wypadkach gdy jest ono nie dostępne, można sięgnąć po źródła światła o wysokich Tcp>5300 K. Światło o wysokich temperaturach barwowych, czyli światło chłodne, pozwala lepiej rozpoznawać barwy niż światło ciepłe. W myśl zasady, że najlepiej robić make-up w warunkach podobnych do tych, w których będzie później oglądany, możemy pokusić się o zrobienie makijażu w pomieszczeniu oświetlonym cieplejszymi źródłami światła, gdy wiemy, że będzie on oglądany we wnętrzach, gdzie będą

żarówki, halogeny

czy świece. Jednak gdyby warunki oświetleniowe zmieniły się na oświetlenie chłodne, makijaż zrobiony przy źródłach światła o ciepłej barwie może dużo stracić. W takiej sytuacji make-up może wydać się zbyt ciężki (tak, tak – zachodzi ryzyko efektu tzw. maski) a defekty zamiast zostać przykryte pod kosmetykami, mogą zostać uwypuklone. Dlatego do makijażu lepiej wybierać oświetlenie o chłodniejszych barwach. Na szczęście coraz popularniejsze źródła LED i to zarówno retrofity (zamienniki halogenów) jak i źródła LED zintegrowane z oprawą oświetleniową dają coraz szersze możliwości wyboru w tym zakresie.


5. CRI – współczynnik odwzorowania barw

Barwa światła to wciąż nie ostatni parametr, który może poprawić komfort toalety, albo wręcz przeciwnie – negatywnie wpłynąć na ostateczny efekt. Kolejnym jest tzw. CRI czyli colour rendering index – jakość odwzorowania barw. Od tego współczynnika zależy na ile wiarygodną kolorystykę, względem oświetlenia światłem dziennym, będą miały oświetlone obiekty. Im wyższy współczynnik, tym wiarygodność kolorów jest większa. Do makijażu najlepiej używać źródeł światła o CRI>90. Wiemy już jakie parametry powinny spełniać źródła światła. A jak wygląda sytuacja z natężeniem?


6. Natężenie światła 100, 200, 300, 500 czy 1000 luksów?

Dla największego komfortu osoby nakładającej makijaż najlepsze natężenie światła na twarzy to między 500 a 1000 luksów, czyli oświetlenie zbliżone do warunków wymaganych do komfortowej pracy przy biurku. Natężenie takie spowoduje, że twarz będzie wyraźnie oświetlona, jednak nie powinno dojść do nadmiernego rozświetlenia, utrudniającego ocenę precyzji makijażu. Co bardzo ważne oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby zminimalizować, a najlepiej wyeliminować, efekt olśnienia. Z użyciem konwencjonalnych źródeł światła jest to bardzo trudne. Nieco lepiej sytuacja przedstawia się przy źródłach światła LED, zwłaszcza jeżeli oprawy oświetleniowe mają zamontowane mleczne przesłony. Najlepiej pod tym kątem prezentują się wspomniane już źródła OLED, w których współczynnik olśnienia jest zdecydowanie najniższy. Dobrze dobrane światło to już prawie 100% sukcesu. Jednak przy oświetleniu łazienki koniecznie trzeba mieć jeszcze na uwadze bezpieczeństwo.
7. Kiedy w grę wchodzi woda wybierajmy oprawy o podwyższonej szczelności.

Projektowanie oświetlenia w pomieszczeniach o trudniejszych niż standardowe warunkach, koniecznie wymaga sięgnięcia po oprawy oświetleniowe o odpowiednich parametrach szczelności. Jeżeli lampy będą znajdować się blisko umywalki, oprawy oświetleniowe powinny mieć podwyższoną szczelność – najlepiej do IP44 lub wyższego. Oprawy hermetyczne gwarantują, że utrudnione warunki w pomieszczeniu, takie jak para wodna, nie wpłyną negatywnie na ich działanie. Bezpieczeństwo w nowoczesnej technologii to zdecydowana podstawa. Podobnie jak inteligentne rozwiązania…


8. Sterowanie oświetleniem

Coraz popularniejszą technologią w oświetleniu staje się sterowanie. O co w nim chodzi? Sterowanie, potocznie zwane ściemnianiem, pozwala na ręczne dostosowanie natężenia światła do wymaganego w danym momencie przez użytkownika. Jeżeli wybierzemy

oprawy oświetleniowe

o większych mocach przy zastosowaniu technologii sterowania będziemy mieli możliwość samodzielnego wyważenia relacji między natężeniem światła a ewentualnie występującym olśnieniem. Rozwiązanie to powoduje, że nasze lampy łazienkowe nad lustro będą miały dużo, dużo, dużo więcej potencjalnych możliwości, w zależności od potrzeb użytkowników.


Perfekcyjne oświetlenie łazienkowe = idealny makijaż?

Perfekcyjny makijaż to nie lada sztuka. Podobnie perfekcyjnie zaprojektowane oświetlenie do łazienki. Przy wyborze

lampy nad lustro do łazienki

warto mieć na uwadze stopień w jakim rozprasza światło, czy wybrane źródło światła ma odpowiednio wysoki współczynnik oddawania barw i czy temperatura barwowa odpowiada planowanemu sposobowi użytkowania. Warto zadbać o to, żeby rozproszone oświetlenie uzupełniające rozświetlało cienie od oświetlenia ogólnego i dawało na twarzy osoby stojącej przed lustrem między 500 a 1000 luksów. Przy tym oprawy oświetleniowe powinny spełniać parametry szczelności. I chociaż do codziennej toalety najlepsze jest światło dzienne, to jednak nie zawsze możemy z niego skorzystać. Dlatego w pozostałych sytuacjach możemy posiłkować się sztuką taką jak projektowanie oświetlenia z uwzględnieniem potrzeb użytkowników. Dobrze dobrane oświetlenie do łazienki nie zagwarantuje idealnego makijażu, ale z całą pewnością ułatwi sprawę i uwiarygodni ocenę sytuacji.